"Enter"a basıp içeriğe geçin

Exchange Server Mailbox Export to .PST

Last updated on 14 Mayıs 2020

Merhabalar,

Bu yazımızda Exchange Server üzerinden mevcut veri tabanları içerisinde bulunan kullanıcıların mailboxlarını .pst formatında dışarıya çıkarmayı/export etmeyi ele alacağız.

İki farklı yöntem ile konuyu anlatıyor olacağım. Birincisi web arayüzü /ecp üzerinden diğer yöntem ise Exchange Management Shell komut satırı üzerinden gerçekleştiriyor olacağız.

Öncelikle Web arayüzünden Exchange Control Panel /ecp üzerinden sol kısımda bulunan menülerden alıcılar seçilir ana ekran olarak ortada yer alan kısımdan posta kutuları ilk başta seçili olarak gelecektir. Maillerini dışarı almak istediğimiz kullanıcının üzerine tıklayıp üst kısımda bulunan 3 noktaya basarak diğer menülere ulaşabiliriz. Bu alandan PST dosyasına aktar menüsü seçilir.

.pst dosyasını dışarı aktar menüsünde kullanıcımızın mevcut posta kutusu mu yoksa posta kutusunun arşivinin içeriğinin mi dışarıya aktarılacağını seçmemiz gerekmektedir. Ben mevcut posta kutusunu aktarıyor olacağım. Birincil seçeneği seçip ileri diyorum.

Bir sonraki sayfada paylaşıma açmış olduğumuz bir dizini göstererek export edilecek .pst dosyasını belirtiyoruz. Bu alana dosyalarımız export edilecek. “\\testsunucusu\onur\babur.pst” gibi. İlgili dizinin paylaşıma açık olduğundan ve dizine yazma yetkiniz olduğundan emin olunmalı.

Bir sonraki ekranda ise ilgili işlem başlandığında ve bittiğinde uyarı maili gönderilebileceği, göndermek isterseniz hangi eposta kutusuna göndermek istediğimizi seçmemizi istemektedir. Ben kendi epostamı seçip son diyorum.

Son komutu ile birlikte ilgili pop up sayfası otomatik olarak kapatılacak olup /ecp ekranında sağ üst köşede bulunan zil simgesi üzerinde kime ait e-posta kutusunun olduğu, işlemin şu saatte başladığı ve kimin tarafından başlatıldığına dair bildiri çıkacaktır.

Bu uyarının yanı sıra son adımda seçmiş olduğumuz mail bildirisi de belirtmiş olduğumuz kullanıcı posta kutusuna aşağıdaki şekilde ulaşmış olacaktır.

Bu işlemi Exchange Management Shell üzerinden yapmak için ise ilgili uygulamayı sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır demeliyiz.

Yetkili olarak çalıştırdıktan sonra mailbox export işlemini yapacak olan kullanıcı hesabına bu işlemi gerçekleştirebilmesi için yetki tanımlamamız gerekmektedir. Mevcut kullanıcımız Domain Admin, Enterprice Admin, Exchange admin dahi olsa yetki tanımlamasını yapmamız gerekmektedir.

İşlemlerimi test.onur kullanıcısı kullanarak onur.test kullanıcısına ait mail kutusunu dışarı aktarmak üzere gerçekleştiriyor olacağım. Aşağıdaki komutu komut satırı üzerinden çalıştırıyoruz. Yeni role tanımlamasında mailbox import/export işlemini yapabilmesi için test.onur kullanıcısına yetki tanımlıyoruz.

New-ManagementRoleAssignment –Role “Mailbox Import Export” –User test.onur

onur.test kullanıcısının maillerini TEST isimli sunucumun PST klasörü içerisine onur.test.pst şeklinde export işlemi gerçekleştirmek için aşağıdaki komutları kullanıyorum.

New-MailboxExportRequest -Mailbox onur.test -FilePath \TEST\PST\onur.test.pst

İlgili dizine dosya yazma konusunda sorun yaşarsanız PST dizinine Security yetkisi tanımlarken Full yetki tanımlayarak “Exchange Trusted Subsystem” ekleyelim. Eğer hata almazsanız zaten işlemin kuyruğa alındığına dair bilgilendirme çıkacaktır.

Mevcut PST durumunu öğrenmek için yine komut satırı üzerinden aşağıdaki komutu kullanarak ne kadarlık yüzdenin tamamlandığını görebilirsiniz.

Get-MailboxExportRequest | Get-MailboxExportRequestStatistics

Başka bir yazımızda görüşmek üzere,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir