"Enter"a basıp içeriğe geçin

ESXI Custom ISO Oluşturma – ESXi-Customizer-PS

Last updated on 14 Mayıs 2020

Merhaba,

Bu yazımda, lablarımı VMware Workstation üzerinde kullanmak yerine mevcut bilgisayarımı esxi hosta çevirip VMware lab ortamı üzerine kurmak için ilk adımımı attım. Tabii ilk dakikada ilk hata ile karşılaştım.

Anakartın üzerinde bulunan Realtek marka eth adaptorun sürücüsü ESXi host üzerinde olmadığı için kurulumu gerçekleştiremedim. Mevcut ISO muza ilgili driverları ekleyip güncel ISO aracılığıyla ESX kurulumu gerçekleştirmemiz gerekmektedir bu işlem için ESXi-Customizer-PS powershell scriptini kullanacağız.

İlgili scripti buradan indirebilirsiniz. ESXi-Customizer-PS-v2.5.1 

ESXi-Customize-PS-v2.6.0

Scriptin çalışabilmesi için öncelikle scriptin bulunduğu alan içerisine ISOs adında bir dizin oluşturup hangi ISO üzerine driver ekleyeceksek ilgili ISO’yu dizin altına kopyalamalıyız.

Aşağıda scriptin nasıl kullanıldığına dair ekran görüntülerini paylaşıyor olacağım.

.\ESXi-Customizer-PS-v2.5.1.ps1 -v60 -vft -load net55-r8168,net-r8101,net-r8139too,sata-xahci,net-forcedeth-1,net51-sky2

script sonrasında belirtilen -v60 mevcut ESXi hostumun 6.0 olduğu anlamına gelmektedir, sürümleri v50,v51,v55,v60,v65 olarak eklenecek ISO versiyonumuzu belirtebiliriz. -load sonrasında belirtilen sürücülerin ilgili depot üzerinde tanımlanmış isimleridir. İlgili sayfaya aşağıdan ulaşabilirsiniz. Gereksinim duyduğunuz sürücüleri belirleyip komuta ekleyebilirsiniz.

https://vibsdepot.v-front.de/wiki/index.php/List_of_currently_available_ESXi_packages#Driver_map_files

Scriptimiz tamamlandığında aşağıda görüldüğü üzere ….-standard-customized isminde ISO oluşturulmuştur. Bu ISO aracılığıyla kurulumunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Burada benim kullanmış olduğum komut gördüğünüz üzere online olarak tutulan bir alandan indirmektedir. Aşağıda belirtmiş olduğum sayfaları incelediğinizde ilgili sürücüleri indirip, offline olarakta ekleyebileceğimiz şekilde anlatımları mevcuttur.  Son olarak bu işlem için PowerCLI üzerinden gerçekleştirmekteyiz.

https://www.v-front.de/p/esxi-customizer-ps.html

Başka bir yazımızda görüşmek üzere,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir