"Enter"a basıp içeriğe geçin

Azure AD Self Service Parola Yenileme

Kullanıcı parolasını hatırlamıyor ve sürekli BT personeline arıyor parola yenilemek için yanı, biraz düşününce kullanıcı kendi parolasını kendi yenilese nasıl olurdu. Azure AD üzerinde bu işlemi gerçekleştirebilmekteyiz. Varsayılan ayarlarda kapalı olarak gelmekte,

Azure AD ye giriş yaptıktan sonra sol menüden Users seçilir, açılan seçeneklerde Password Reset menüsüne giriş yapılır.

Self service parola yenileme sayfası varsayılan ayarlarda aşağıdaki gibi none olarak gelmekte.

Selected seçeneğini seçtiğimizde alt menüden bir grup seçmemiz gerekmekte. Oluşturulan bir grup burada seçildiği taktirde ilgili gruba üye olan kişiler için bu işlemi aktifleştirebiliyoruz.

All seçeneğini belirtirsek Azure AD üzerinde bulunan kullanıcılarımızın hepsi için self service parola yenileme işlemi aktif hale getirilmektedir.

Authentication Methods sekmesinde hangi yöntemler kullanılarak bu işlemi gerçekleştirebileceğimizi belirleyebiliriz. Number of methods required to reset sekmesinde 1 ve 2 olarak iki değer mevcut. Burada 1i seçelim. Bir method ile parola resetleme işleminin gerçekleştirileceğini seçebiliriz. Kullanıcılar için kullanılabilecek methodları aşağıda belirtebiliriz. E-Mail ve Mobil telefonu seçiyorum.

Kullanıcıların ilgili işlemi kayıt edebilmek için Self Service Password Reset için gerekli yöntemleri hesabına tanımlaması gerekmektedir. Aşağıdaki bağlantıdan ilgili yöntemler belirlenir (telefon numarası kayıt edilir vb. )

https://aka.ms/ssprsetup

Adımları kayıt ettikten sonra parola yenileme işlemi için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

https://passwordreset.microsoftonline.com/

Başka bir yazımzıda görüşmek üzere,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir