"Enter"a basıp içeriğe geçin

Active Directory Recycle Bin

Last updated on 26 Şubat 2019

Active Directory Recycle Bin

Active Directory Recycle Bin, Active Directory’den silinmiş öğeleri geri yüklememize izin verir. Active Directory Geri Dönüşüm Kutusu, etki alanı işlev düzeyinin Windows Server 2008 R2 veya sonraki bir sürümüne ayarlanmasını gerektirir.

Önce AD Geri Dönüşüm Kutusu’nu etkinleştir

AD Recycle Bin özelliğini aktifleştirmediyseniz, silinen öğeleri geri getiremezseniz. Silinen ögeleri geri getirebilmek için AD Recycle Bin özelliğini aktifleştirmemiz gerekmektedir.

Etkileştirme işlemini gerçekleştirdikten sonra Recycle Bin özelliğini devre dışı bırakamazsınız. Zaten Recycle Bin özelliğini devre dışı bırakmak için büyük bir neden yoktur. Silinmiş her öğeyide geri kurtarmak/geri getirmek zorunda değilsiniz.

Active Directory Geri Dönüşüm Kutusu’nu etkinleştirmek için aşağıdaki adımları uygulayın:

1. Active Directory Yönetim Merkezi’ni açın ve etkinleştirmek istediğiniz etki alanını seçin.

2. Görevler bölmesinde, Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi Geri Dönüşüm Kutusunu Etkinleştir’i tıklayın.

AD Recycle Bin etkinleştirildikten sonra silinen nesneyi Deleted Object bölümünden geri yükleyebiliriz. Elbette bunun bir süresi var. Varsayılan ayarlarda Nesne silindiğinde 180 gün boyunca saklanmaktadır. Silinen nesneyi geri getirmek için Deleted Object bölümünden ilgili nesne seçilir ve Restore “Geri Yükle” seçeneği seçilir.

180 günlük tombstoneLifetime süresini değiştirmek/güncellemek için;

  1. ADSIEdit.msc konsolu açılır,
  2. Action menüsünden “Connect to” seçilir.
  3. Gelen menü üzerinden “Select a well know Naming Context:” seçeneği “Configuration” olarak güncellenir ve OK butonuna basılır.
  4. CN=Services, CN=Windows NT, CN=Directory Service üzerinden sağ tıklayıp, özelliklere giriniz.
  5. Açılan pencere üzerinden “tombstoneLifetime” attribute değeri 180 olarak gözükmektedir. İlgili değer buradan güncellenip, OK komutuyla yapılan işlem onaylanarak çıkış sağlanır.

Başka bir makalemizde görüşmek üzere,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir